Keşfet

Üniversite Öğrencilerinin Çalışabileceği Yerler

Bir üniversite öğrenciyseniz mutlaka elinizdeki para yeterli değildir. Ve daha fazla gelir elde etmek istemekte oldukça doğal ve yapmanız gereken bir durumdur. Bu durumda iş aramaya başlarsınız ve nerede, ne kadar kazanacağınızı bilmek istersiniz. Bu yazımızda üniversite öğrencilerinin nerelerde çalışabileceği ve bu yerlerde ne kadar para kazanabileceklerini paylaşacağız.

Üniversite Okurken Çalışmak

Gurur duyulması gereken bir karardır üniversite okurken çalışmak. Bunun sebebi bir yandan okulunuzu devam ettirirken bir yandan çalışmanın vaktinizin tamamının dolması anlamına gelmektedir. Birçok kişi bu sebeple çalışmaktan çekinir. Ayrıca, okuyorsanız ve çalışmak istiyorsanız birçok patron size daha az para vermek isteyecek ve sigorta yapmamak isteyeceklerdir. Bunu kesinlikle kabul etmeyin ve böyle bir teklif sunulursa oradan uzaklaşın. Kendinizi kesinlikle ezdirmemeye önem gösterin.

Garsonluk Yapmak

En kolay işlerden olan ve herkesin bulabileceği işlerden olan garsonluk ve komilik işini, bir kafede, restoranda, parkta yapabilirsiniz. Garsonların aldığı maaşlar şehirden şehre değişmektedir. Fakat İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde ortalama saatlik almanız gereken ücret 15-20TL aralığında olmalıdır. Bunun altındaki ücretler sömürmeye girer ve resmi olarak da yasaktır.

Hafta Sonu Ek İşlerde Çalışmak

Düğünlerde ayakçı olarak veya bazı organizasyonlara katılarak günlük para kazanabilirsiniz. Bu tür işlerde günlük ödemeler işin zorluğuna göre 60-200TL arasında değişmektedir ve bu işlerin herhangi bir kaydı tutulamadığı için sadece günü kurtarmak amacıyla çalışabilirsiniz.

 

Stajyer Olmak

Hem eğitim aldığınız bölümle alakalı, hem cv’ye yazabileceğiniz bir iş olması dolayısıyla stajyerlik yapabileceğiniz en iyi iştir. Fakat stajyerlikte fazla gelir elde etmeniz mümkün değildir, hatta bazı firmalar hiç ödeme yapmazlar. Fakat ya okulunuz ya firma sigortanızı karşılamak zorundadır. Normal bir stajyer günümüzde aylık 0-5500 ₺ arası para kazanmaktadır.

Anketör Olmak

Belli araştırma firmaları, ucuza anket yaptırabilecekleri eleman ararlar. Bu tür işlere başvuran kişiler çoğunlukla öğrencilerdir. Günde belli bir kişi sayısına anket yaparak veya anket yaptırdıkça kazan sistemiyle bu işten para kazanmanız mümkündür. Sosyal bir insansanız, çok seveceğiniz bir iş olabilir. Bir anketör günde ortalama 100-150TL kazanmaktadır.

Satış Temsilcisi – Kasiyer Olmak

Büyük mağazalarda satış temsilcisi veya marketlerde kasiyer olarak çalışarak kendinize oldukça iyi bir ek gelir oluşturabilirsiniz. Bu tür işler büyük firmalara ait olduğu için sigortanız da yapılacak, maaşınız da günü gününe yatacaktır. Satış temsilcisi ve kasiyerler ayda bir asgari ücret kazanmaktadırlar.

Bu işlerin dışında bulunduğunuz bölgeye göre öğrencilerin yapabileceği işler mutlaka bulunmaktadır. Size en uygun işi seçerek başvurunuzu yapabilir ve kendinize ek gelir oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem bugünü rahat geçirir hem de yarına yatırım yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.