Uncategorized

Küresel Isınmayı Önlemek İçin Neler Yapmalıyız ?

Küresel Isınmayı Önlemek İçin Neler Yapmalıyız ?

Küresel ısınma dünyayı tehdit eden en büyük problemlerden birisidir. Bu nedenle küresel ısınmayı önlemek için neler yapmalıyız? Sorusu akıllara gelmektedir. Birçok firma bu soruna karşı gerekli müdahale ve dönüşümleri yapsa da sayı hala yeterli değildir. Bunun dışında birey olarak bizlerinde bu konuda yükümlülükleri bulunmaktadır. Aşağıda iletilen bilgileri dikkate alarak siz de küresel ısınmaya karşı kendi önlemlerinizi alabilirsiniz.

  • Kaynakların iyi kullanabilmesi için güneş enerjisinden faydalanabilirsiniz. Özellikle sıcak su ihtiyaçlarında elektrik ya da doğalgaz sarfiyatı oldukça yüksektir. Oturduğunuz bina güneş sistemine uygunsa sıcak su ihtiyacınızı bu şekilde karşılayabilirsiniz. Ayrıca bahçe ya da tarla gibi yerlerde aydınlatma ihtiyacı için solar sistem kullanabilirsiniz. Böylece gün içinde güneşten gelen ışınları depolayan lambalar gece aydınlığı sağlamaya yetecektir.
  • Geri dönüşüme katkıda bulunarak doğayı koruyabilirsiniz. Bunun için evinizde kâğıt, plastik, pil ve benzeri atıklar çıktığında bunları ayrı ayrı geri dönüşüm çöp kutularına atabilirsiniz. Böylece tabiata karışmadan tekrar kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Benzer şekilde atık yağlar da denizlere çok zarar vermektedir. Birçok belediye ve kuruluş bu yağları toplamaktadır. Ayrı bir pet şişede biriktirip çevreyi korumuş olursunuz.
  • Elektrik kullanımını minimuma düşürmek de küresel ısınmayı önlemek için atılabilecek en önemli adımlardandır. Bunun için özellikle yatmadan önce ve evde olmadığınız vakitlerde kullanmayacağınız cihazları fişten çekebilirsiniz. Ek olarak evinizde kullandığınız ampulleri az enerji harcayan tasarruflu versiyonları ile değiştirebilirsiniz.
  • Çamaşır makinesini çalıştırmadan önce iyice dolduğundan emin olun. Yarısı boş çalışan makineler gereksiz elektrik ve su harcamaktadır. Benzer durum bulaşık makineleri için de geçerlidir. Çıkan bulaşıklarınız tamamen birikmeden hemen makineyi çalıştırmamalısınız. Bu şekilde tasarruf sağlamanız da mümkün olacaktır.
  • Isınma ihtiyaçlarınızda da hem tasarruf etmek hem de çevreyi korumak mümkündür. Bunun için evde veya iş yerinde ısıtma özelliğini maksimumda çalıştırmamanız yeterlidir. Biraz kalın giyinerek üşüme gibi sorunları da yaşamamış olursunuz. Ayrıca ısıtma çalışırken pencereleri açmamaya da özen göstermeniz gerekmektedir.
  • Ağaçlar küresel ısınmaya karşı en önemli kozumuz olmaktadır. Bu sebeple bahçeniz varsa ağaç dikmeniz bireysel olarak yapacağınız en iyi katkıyı vermenizi sağlayacaktır. Ayrıca bulunduğunuz şehirde ağaç dikim etkinliklerini takip edebilirsiniz. Fidan bağışlayarak ya da bizzat kendiniz katılarak doğayı korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Küresel ısınma nedir?

Dünyaya çok büyük zararlar vermeye devam eden küresel ısınma konusunda bilinçlenme oranı son yıllarda iyice artış göstermiştir. Bundan dolayı küresel ısınma nedir? Sorusu merak edilebilmektedir. Tanımı şu şekildedir; insan faaliyetleri sonucunda atmosfere yayılan gazların dünya yüzeyinde ısıyı arttırmasıdır.

Küresel ısınmanın nedenleri ?

Küresel ısınmanın nedenleri aşağıdaki şekildedir;

  • Kömür, petrol ve doğalgaz gibi kaynakların aşırı kullanımı
  • Karbondioksit, metan, su buharı, azotoksit gibi sera gazlarının atmosfere kontrolsüz yayılımı
  • Orman alanlarının tahrip edilmesi ve ağaç sayısının azalması
  • Ulaşımda çevre dostu araç ve yakıtlar kullanılmaması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.