Uncategorized

Dominant Ne Demek ?

Dominant Ne Demek ?

İnsanların hayatları boyunca birçok karaktere bürünmektedir. Dominant da bunlardan birisidir. Bu nedenle dominant ne demek? Sorusu akla gelebilmektedir. Genel tanımı insanlarla olan ilişkisinde baskın olan taraf anlamına gelmektedir. Liderlik vasfı taşıyan ve her ortamda karar veren yapıya sahip kişiler dominant genine sahip olmaktadır. Bu kişiler aldıkları kararların sorgulanmasından hoşlanmazlar. Arkadaşlıklarına, ailesine ya da ilişki yaşadığı kişiye karşı tavırları son derece nettir. Dominant olanlar istediklerini yaptırmak konusunda ise son derece başarılıdır. Bunu söylemleri ve tavırlarıyla da desteklerler. Sonuç olarak hayatınızın pek çok noktasında dominant kişilerle tanışmanız mümkündür. Genetik özelliklerden biri olduğu için de onları değiştirmeniz neredeyse imkânsıza yakındır.

Dominant kimlere denir ?

Dominant kimlere denir? Sorusuna ise şöyle yanıt verilebilir; her zaman karar alıcı taraf olan, bu konuda karşı tarafa üstünlük kurabilen ve kararlarının uygulanması için elinden geleni yapan kişilere denilmektedir. Örneğin sizin gitmek istediğiniz bir konser olduğunu düşünelim. Aynı gün ise arkadaşınızın sevdiği bir tiyatro oyunu perdelendiğini varsayalım. Arkadaşınız dominant bir karaktere sahipse ne yapıp edip o etkinliğe gitmenizi sağlayacaktır. Siz her ne kadar konsere gidelim deseniz de birçok farklı noktadan olaya yaklaşacak ve kendi fikrini size empoze etmeye çalışacaktır. Çünkü baskınlık özelliği devreye girecek ve egosu ile sizleri ikna edecektir.

İlişkide dominant kimlere denir ?

Kadın ve erkek arasında yaşanan ilişkide taraflardan birisi mutlaka baskınlık kurmaktadır. Bu nedenle ilişkide dominant kimlere denir? Konusu akla gelebilir. Her sevgililikte ya da evlilikte ufak tartışmalar veya kavga etmek olasıdır. Böyle bir durumda kadın baskın bir kişiliğe sahipse galip gelme konusunda her zaman avantajlıdır. Çünkü kendine çok daha fazla güvenir. Savunduğu fikri farklı argümanlarla erkeğe kabul ettirmeye çalışacaktır. Bunu da çok yüksek ihtimalle başaracaktır. İşte böyle hareketlerde bulunan bir kişiye ilişkide dominant olan taraf denmektedir. Aynı durum erkekler için de geçerlidir. İki tarafın da dominant olması ise ne yazık ki sağlıklı bir ilişki yürütmeyi zorlaştırmaktadır. Karşılıklı ego çatışmaları ve alttan almama gibi durumlar nedeniyle yaşananlar kısa süre içinde çekilmez hale gelmeye başlayacaktır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.