Teknoloji

PlayStation Nedir?

PlayStation, orijinal olarak Sony tarafından üretilen bir video oyun konsoludur. Konsol ilk olarak 9 Eylül 1984’te Japonya’da ve daha sonra 26 Ekim 1994’te Kuzey Amerika’da piyasaya sürüldü. Şubat 2018 itibariyle 155 milyondan fazla satarak tüm zamanların en çok satan video oyun konsollarından biri oldu. 2000 yılında piyasaya sürülen PlayStation 2, orijinal PlayStation’ın halefiydi.

PlayStation, Sony tarafından 3 Aralık 1994’te Japonya’da piyasaya sürülen bir oyun konsoludur. CD-ROM’ları birincil depolama ortamı olarak kullanan ilk ev video oyun konsoluydu. Ayrıca önceden yüklenmiş oyunlarla birlikte gönderilen ilk sistemdi. Orijinal PlayStation dünya çapında 150 milyondan fazla sattı ve onu tüm zamanların en çok satan ev video oyun konsollarından biri haline getirdi.

PlayStation Kim Tarafından Kuruldu?

PlayStation, 1994 yılında Ken Kutaragi ve Sony Computer Entertainment Co. tarafından kuruldu. O sırada Sony, ilk kişisel bilgisayarı Vaio PC-G3’ü piyasaya sürmüştü. Şirket, Nintendo‘nun başarılı Süper Nintendo Eğlence Sistemi (SNES) ile rekabet edebilmek için bir oyun konsolu oluşturmak istedi. Nintendo CEO’su Satoru Iwata’ya bir ortak girişim oluşturma konusunda yaklaştılar, ancak Iwata reddetti. Sony daha sonra SNK Playmore adlı bir oyun şirketine sahip olan Philips N.V.’ye başvurdu. Philips, Sony’nin yeni oyun konsolu projesine 25 milyon dolar yatırım yapmayı kabul etti ve şirket adını PlayStation Corporation olarak değiştirdi. PlayStation, 3 Aralık 1994’te Japonya’da piyasaya sürüldü; 24 Mart 1995’te Kuzey Amerika ve Avrupa’da kullanıma sunuldu.

PlayStation Konsollarının Fiyatları Nedir?

PlayStation konsollarının fiyatları 60-300 dolar arasında değişmekte olup, en pahalı modeller Pro ve elit versiyonlardır. Daha ucuz sürümler genellikle 4K oynatma veya sanal gerçeklik desteği gibi özellikleri içermez. En ucuz PlayStation konsolu, 199,99 dolara perakende satış yapan PS4 Slim’dir.

PlayStation’a Özel Oyunlar Hangileridir?

PlayStation, özel oyunlarıyla tanınır. Bunlar, diğer platformlarda bulunmayan oyunlardır. En popüler PlayStation özel oyunlarından bazıları Uncharted, God of War ve Gran Turismo‘dur. Bu oyunlar diğer sistemlerde bulunmasa da genellikle sektördeki en iyi oyunlardır.

PlayStation Oyunlarının Fiyatları Nedir?

PlayStation, özel oyunlarıyla tanınır. Bunlar, diğer platformlarda bulunmayan oyunlardır. Bu ayrıcalıklardan bazıları oldukça pahalı olabilir. İşte PlayStation’a özel daha pahalı oyunların bir listesi.

Listedeki ilk oyun Bloodborne. Bu oyun 2015 yılında piyasaya sürüldü ve yalnızca PlayStation 4’te mevcuttu. Oyun, piyasaya sürüldüğü sırada 60 dolardı. Bloodborne o zamandan beri diğer platformlar için yeniden yayınlandı, ancak orijinal sürüm en pahalı PS4 münhasırlarından biri olmaya devam ediyor.

Listedeki bir sonraki oyun Uncharted 4: A Thief’s End. Bu oyun da 2015 yılında piyasaya sürüldü ve aynı zamanda sadece PlayStation 4’te mevcuttu. Oyun piyasaya sürüldüğü sırada 70 dolardı.

Sonuç olarak PlayStation, oyunculara aralarından seçim yapabilecekleri çok çeşitli oyunlar sunan güçlü bir eğlence sistemidir. Her yaş için mükemmeldir ve kullanımı kolay kontrolleri onu oyun oynamaya yeni başlayanlar için ideal bir sistem haline getirir. PlayStation, her oyuncunun koleksiyonunda bulunması gereken bir şeydir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.