Sağlık

Astigmat Nedir ?

Astigmat Nedir ?

Göz rahatsızlıkları ortaya çıkan kişiler araştırma yaptığında en sık olarak astigmat ile karşılaşmaktadır. Dolayısıyla astigmat nedir? Sorusu merak edilmektedir. Görmede bulanıklık ile ortaya çıkan bu hastalık günümüzde çoğu kişinin problem yaşamasına neden olmaktadır. En basit tanımıyla göz merkezinin gereken kavisi sağlayamamasına verilen isimdir. Dışarıdan gelen ışık olmaması gereken kavis nedeniyle arka bölüme düzgün bir biçimde iletilemez. En net belirtisi de bakılan yer ve nesnelere ait hatların keskin olarak görünmemesidir.  Sonuç olarak böyle durumlarda yüksek ihtimalle astigmat problemi yaşadığınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Kesin tanı için mutlaka bir göz doktorunda muayene olmak gerekmektedir. Gerekli aletlerle ölçüm yapılır ve astigmat oranınız tam olarak tespit edilir.

Astigmat nereyi göremez ?

Görme sorunlarında genelde iki kusur akla gelmektedir. Biri yakını diğeri ise uzağı görememedir. Bu nedenle astigmat nereyi göremez? konusunda hangi gruba dâhil olduğunuzu merak etmeniz doğaldır. Aslında bu rahatsızlık için herhangi bir yakın-uzak tanımlaması yapılamamaktadır. Çünkü esas problem görme işlevini sağlayan tabakanın bozulmasıdır. Yani sorun ortaya çıktığında mesafe fark etmeksiniz tüm çevrenizi bulanık ve net olmayan şekilde görmeye başlarsınız.

Astigmat gözlük takarsa ne olur ?

Astigmat gözlük takılırsa ne olur? Konusunda verilebilecek yanıt bulanık görme durumu tamamen ortadan kaldırdığıdır. Bu nedenle sürekli olarak kullanmanın faydası oldukça yüksektir. Günlük hayatınızın olumsuz olarak etkilenmesini istemiyorsanız bu duruma azami özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Hastanede yaptırdığınız göz ölçümü sonrası hangi numaraya sahip olduğunuz sizlere iletilecektir. Herhangi bir gözlükçüye giderek reçeteyi göstermeniz yeterli olmaktadır. Size uygun cam ve çerçeve ile gözlüğünüze kavuşabilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz.

Astigmat zamanla düzelir mi ?

Astigmat zamanla düzelir mi? Doğal yollarla düzelebilen bir hastalık değildir. Meydana geldiği andan itibaren kalıcı olarak bu sorunla yaşamaya başlarsınız. Gözlük takılması da bu durumu etkilememektedir. Ancak cerrahi müdahale ile düzelme ihtimali vardır. Bunun için ise gözün uygun olması şartı vardır. Uzman hekim tarafından yapılacak kontroller ile astigmat ameliyatına uygun olup olmadığınız tespit edilmektedir. Sonrasında çeşitli tekniklerle operasyon gerçekleşir. Yine de astigmat numarasının kalıcı olarak sıfırlanması garanti edilememektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.