Güzellik

Cilt Güzelliği İçin Hangi Vitamin Kullanılmalı

Cilt sağlığınızı iyileştirmek için yüksek konsantrasyonda A, E ve C vitaminleri içeren bir takviye almanızı öneririz. Cilt güzelliği için hangi vitamin kullanılmalı sorusu için; en iyi takviyeler, yüksek konsantrasyonlarda A vitamini, E vitamini ve C vitamini içeren takviyelerdir çünkü cildimiz için en iyi faydaları bunlardır. Önerilen dozlar yaşa göre değişir, ancak düzenli olarak alınmalıdır.

A vitamini cildimizin elastikiyetini korumaya yardımcı olur ve kırışıklıkları veya ince çizgileri azaltarak yaşlanma sürecini yavaşlatır. Ayrıca sivilce sorunlarına da yardımcı olduğu gösterilmiştir. Buna ek olarak, bağışıklık sistemimiz ve görme yeteneğimiz için de iyidir.

C vitamini, vücuttaki kolajen üretimini artıran, yüzümüzdeki pigmentasyon lekelerini veya ellerimizde yaşlılık lekelerini azaltan bir antioksidandır. Ayrıca güneşten gelen ultraviyole ışığa maruz kalmadan önce ağızdan veya topikal olarak tüketildiğinde anti-kanserojen özellikler sağlayan kanser hücrelerinin yanı sıra güneş hasarına karşı da korur.”

Vitaminler sağlıklı bir cilt için gereklidir.

Cilt güzelliğinde kullanılabilecek bazı besinler A vitamini, C vitamini, E vitamini ve çinkodur. D vitamini de cilt için önemlidir çünkü vücudun diğer vitaminleri daha iyi emmesine yardımcı olabilir. Vitaminler sadece cildiniz için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp hastalığı, felç ve osteoporoz riskinizi de azaltır.

Deri, epidermis adı verilen ince bir doku tabakası ile kaplıdır. Epidermis, vücudun diğer bölümlerindeki hücrelerden farklı hücrelerden oluşur. Görevi vücudu enfeksiyon, dehidrasyon ve yaralanmalardan korumaktır.

Cildin kurumasını engelleyen ve onu bakteri, virüs ve mantarlara karşı koruyan doğal bir bariyeri vardır. Aşağıdakiler dahil, bu bariyerin yıkılmasının birçok yolu vardır:

  • UV’ye aşırı maruz kalma – Güneş ışınları epidermise cilt hasarına neden olabilir
  • Çizikler-Korunmasız çizikler enfeksiyona yol açabilir; bakteri veya virüs içeren kirler kaşıma yoluyla açık bir yaraya bulaşabilir.
  • Cilt iltihabı – Sedef hastalığı veya egzamadan muzdarip kişiler, her iki koşul da belirli vitaminler tarafından kötüleştirildiğinden diyetlerine çok dikkat etmelidir.

Bu tehditler nedeniyle, sağlıklı bir cildi korumak istiyorsa, vitamin alımı yakından izlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.