Otomobil

“Tesla Semi” Otomobil Dünyası’nın Yeni Tırı.

Tesla’nın yeni Tırı Tesla Semi, ulaşım endüstrisi için bir oyun değiştirici özelliklere sahip. 800 km menzili, hızlı şarj istasyonları ve dizel kamyonlardan daha ucuz mil başına maliyeti ile Tesla, kamyon endüstrisini devralmaya hazırlanıyor.

Tesla Semi Tır, üretimdeki ilk elektrikli uzun yol kamyonu olacak. 800 km menzile sahip olacak ve 300 kWh pil paketi ile 650 km 30 dakika şarj ederek gidebilecek. Tesla Semi ayrıca, Forbes‘e göre mil başına tahmini maliyeti 1,26 $ olan dizel kamyonların kullanımı, dizel kamyonların mil başına ortalama 1,51 $ olmasıyla dizel kamyonlardan daha ucuz olacak.

Tesla, Nevada‘da pil üreten üretim tesisi ve Elon Musk‘ın her ikisi de benzer pil teknolojisi kullandığı için bu çabanın temel bileşenleri olduğuna inandığı arabaları sayesinde bu tırları geniş ölçekte üretebildi. Tesla semi, bunun böyle olduğunu düşünen çevreciler de dahil olmak üzere çeşitli paydaşlardan karışık tepkilerle karşılandı. Tesla, yeni elektrikli tırı Tesla Semi‘yi tanıttı. Semi, tek bir şarjla 800 km gidebilecek ve azami 200 mil hıza sahip olacak. Tesla Semi ayrıca düşük bir ağırlık merkezine sahip olduğu açıklandı , bu da onu daha dengeli ve devrilme olasılığını azaltır. Ayrıca, daha iyi hızlanma ve yol tutuşu sağlayan dört bağımsız elektrik motoruyla donatılmıştır.

Tesla’nın yeni kamyonu sadece elektrikli bir araç değil, aynı zamanda otonom bir araç. Semi, hem şehir içi hem de otoyol sürüş koşullarında kendi kendini sürebilecek ve bu da onu insan sürücüleri gerektiren geleneksel yarı araçlardan çok daha güvenli hale getirecek.

Tesla Semi Hakkında Bilmediklerimiz

  • Cevaplanmamış en önemli sorulardan biri de bu aracın fiyat etiketi. Tesla, ilk Semi’nin teslimatını çoktan yaptı. Ancak şirket henüz bir satış fiyatı açıklamadı.
  • Araçlar başlangıçta 180.000 $ olarak listelendi, ancak fiyat etiketi, Semi’nin orijinal açılışından bu yana bu fiyatlandırma değişmiş olabilir. Elbette, Semi’nin potansiyel alıcılarının sipariş vermeden önce bu kritik bilgiyi bilmesi gerekecektir.
  • Ayrıca Tesla, operatörlerin sahip oldukları ilk üç yıl içinde yakıt maliyetlerinde 200.000 $‘a kadar tasarruf sağlayabileceklerini tahmin ediyor. Buda 3. yılın sonunda Tesla Semi kendini amorti edecek demektir.

Sonuçta

İnkar edilemez bir şekilde Tesla Semi, tır taşımacılığı endüstrisi için bir oyun değiştirici olabilir. Ancak başarısı, Tesla’nın henüz ele almadığı soruların yanıtlarına ve bu kulelere güç sağlamak için gereken altyapıyı oluşturma becerisine bağlı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.