Anne ve BebekSağlık

Bebeklerde Göz Takibi Ne Zaman Başlar?

Bebeklerin göz sağlığı özen gösterilmesi ve dikkat edilmesi gereken konulardandır. Herhangi bir sorun olup olmadığını anlayabilmek için bebeklerde göz takibi ne zaman başlar? Konusunda bilgi almak faydalıdır. Bebekler doğum anından itibaren etrafı görebilmektedir. Aydınlık ve karanlık ortamları fark edebilir. Yakınında bulunan eşyalara ve insanlara bakabilir. Ancak bu görüş çok gelişmiş ve net değildir. Merkezi görme kabiliyeti gelişme aşamasında olmaktadır. Esas göz takibi ve teması 3 aylık olduğunda başlamaktadır. Bu süre zarfından sonra hareketli cisimleri de takip etme yeteneği gelişmektedir. Etrafında bulunan kişiler kendisine baktığında göz kontağı kurabilecektir.

1 aylık bebek göz teması kurar mı?

1 aylık bebek göz teması kurar mı? Konusu da ebeveynler tarafından araştırılmaktadır. 1 aylık bebekte görme yetisi henüz tam gelişmemiştir. Dolayısıyla göz teması da kuramayacaktır. Ancak yine de parlaklığı ya da karanlığı algılayabilir. Tam bir temas ise 3 aylık olduğunda beklenmektedir. Eğer bu süreleri geçerse doktora danışılmasında fayda olacaktır.

Yeni doğan gözleri ne zaman görmeye başlar?

Yeni doğan gözleri ne zaman görmeye başlar? Sorusu da akla sıkça gelmektedir. Genellikle göz gelişiminin seyri her bebekte benzer olmaktadır. Doğduktan sonra etrafı bulanık da olsa görebilirler ve 15-20 cm. civarındaki her şeye bakabilirler. Ancak özellikle uzağı görme kabiliyeti henüz gelişmemiş olur. Tam olarak görmeye başlama süresi ise 3 aydır. Bu zamandan sonra görüş keskinleşir ve temas kurmalar gerçekleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp sayfayı yenileyiniz.